Fibroblast (Kulak Arkasından Doku Örneği)

Yaşımız ilerledikçe yüz çizgileri, cildin incelmesi, özellikle cilt altı kollajen ve elastin liflerinin azalmaya başlaması ile birlikte belirginleşir. Kollajen derimizin temel dokusunu oluşturan, cilde şekil ve destek veren temel yapı taşıdır ve 30 lu yaşlar sonrasında ciddi şekilde kollajen üretimi azalır.

Cildi sağlıklı ve diri tutan bu proteini sentezleyen özellikli hücreler ise fibroblastlardır. Ancak yaş ilerledikçe kollajen üreten hücre sayısının ciddi derecede azalması sonucunda cildin destek dokusu zayıflamaya başlar. Özellikle yüzün orta 1/3 bölümünde kırışıklıkların oluşmasının en ana kaynağıda budur.

Yaşlanma sürecinde, yüzdeki dolgunluk azalır, yumuşak dokunun kaybı başlar, cilt incelir. Yüz ile ilgili yapılan uygulamalarda aslında sadece görüntüyü düzeltiyor, problemleri yok etmiyoruz. Böyle durumda devreye kök hücre nakli giriyor.

Kök hücreler hastanın hangi hücreye ihtiyacı varsa ona dönüşür.

Bu yöntemde hastamızın kulak arkası kısmından çok küçük bir parça alınır ve cilt örneği gerek arz eden işlemlerden geçerek fibroblast hücreleri ayrıştırılır,bu hücreler ise 3 hafta özel koşullarda çoğaltılır.

Parça alma işlemi birkaç milimetrelik kesiyle olur. Sadece 5-7 dakikalık bir işlemdir. Hastamız bu sırada acı duymaması için bölgesel olarak uyuşturma yapıyoruz ve çok küçük bir deri parçası alıyoruz. Daha sonra o bölgeye küçük bir bantla kapatıyoruz. Hasta hemen normal hayatına dönebiliyor.Sporunu yapıp duşunu alabiliyor. Hiçbir kızarma ya da morluk oluşmuyor.

Çoğalan hücreler hyalüranik asit dediğimiz ve çok sık kullanılan dolgu malzemesi içinde hastaya 5. haftanın sonunda küçük bir iğne yardımıyla enjekte edilir. İşlemimiz tüm yüz bölgesine, kırışıklıkların özellikle fazla olduğu bölgeye yoğun olmak şartıyla uygulanabilir.

5 Haftadan sonra hastaya 3 Seans planlandıysa ayda 1 defa uygulanabilir.

Enjekte edilen hyalüranik asit erken ve orta düzeyde bir dolgu efekti yapmakta, fibroblast hücreler ise iki ay sonra kollojen sentezini arttırmaya başlar ki, bu dönem biyolojik saatin geriye döndüğü zamandır. Zamanla artan bir iyileşme ve kırışıklıkların dolması ve en önemlisi oluşacak kırışıklıkların önlenmesi anlamındadır; yani gençlik ve zamanı durdurma aşısı diye yorumlanabilir.