Ben Aldırma – Nevüs Tedavisi

Lazerle Nevüs Tedavisi

Benler ya da bir diğer adıyla nevüsler; vücudun deri içeren herhangi bir bölgesinden kaynaklanan deriden kabarık veya deri seviyesinde olan iyi huylu oluşumlar olup; büyüklüğüne, rengine, vücuttan kabarıklığına, histopatolojik tipine, köken aldığı hücrelere, davranış şekline göre polip, papül, makul gibi çeşitlilik gösterebilirler.

Bazı benler hayat boyu iyi huylu olurlarken, bazıları yaşamın bir döneminde olumsuz bir hale gelme ve maligniteye dönme potansiyeli taşımaktadırlar. Bu nedenden dolayı bu oluşumların belirli periyotlarla kontrol ve takip edilmesi, uzman hekimce gerekli görüldüğü durumlarda ise cerrahi yollarla bulunduğu yerden çıkartılması gerekmektedir.

Renginde koyulaşma gösteren, rengi koyu siyah mora dönen, boyutlarında artış olan, kenarları düzensizleşen, üzerinde yara açılan ve kanama yapan benler mutlaka bir plastik cerrah tarafından değerlendirilmelidir.

Vücuttaki bu oluşumlar cerrahi yöntemlerle alınabileceği gibi lazer kullanılarak da tedavi edilebilmektedir. Ancak lazer yöntemi ile vücuttan alınacak olan benlerin iyi huylu olması gereklidir. Epidermal ve dermal nevuslar lazer ile tedavi edilebilirken, çok derin köke sahip olan lezyonların ve cilt kanserlerinin cerrahi yöntemler kullanılarak çıkartılması gereklidir. İyi huylu nevüsler,ister deriden kabarık ya da deri seviyesinde olanlar plazma ile buharlaştırılarak iz bırakmadan hemen alınabilirler.

Uygulama sırasında lokal anestezi yapılır, bu sayede hasta ağrı hissetmez. Tedavisi son derece hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu yüzden hastalar 10-20 adet gibi çok sayıda benlerini bir seferde toplu bir şekilde aldırabilmektedir.

Uygulama sonrasında 1 hafta sonucunda uygulama yapılan yerin hasarı tamamen gidecek, sadece hafif bir kızarıklık kalacaktır. Bu kızarıklık ise 1-6 ay arasında herhangi bir dönemde derinin aynı rengini alacaktır. Dolayısıyla aradan belli bir zaman geçtikten sonra bir işlem yapıldığı belli olmayacaktır.

Lazerle Ben Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Bu tedaviyle kabarık benler tek seansla koyu yüzeyel benler gerekirse iki seansla alınarak iz bırakmazlar.
Hem cilt üzerinde kabarık durumda olan, hem de deri seviyesindeki leke tarzındaki benlere de etki ederler
Saç ve sakal gibi bölgelerde bulunan kıl köklerine zarar vermediklerinden bu bölgelerde iz oluşturmazlar.
Oldukça pratik bir uygulama olup, bir seansta 30-40 adet ben tedavisi yapılabilir.

Tedavi sonrası iyileşme hızlı bir şekilde gerçekleşir ve pansuman yapmaya gerek yoktur.